A szégyent nehezebben bírjuk, mint a bűntudatot
A kísérleti alanyok eltitkolt érzéseiket dokumentálták.
A kísérleti alanyok eltitkolt érzéseiket dokumentálták.
Sokkal több szép és jó dolog történik velünk, mint égbekiáltó rossz, de a negatív tapasztalás a sötétségbe vihet minket. Engedjünk ennek az erőnek?
Néhány kommunikációs tipp önmagunknak, ha fejleszteni szeretnénk a párunkkal való viszonyt.
Nem csak a kicsik – a szülők is.
Mekkora szerepet játszanak személyes tapasztalataink, amikor az egészségünkről, sőt az életünkről van szó?
A gyermekek mindig megérzik, ha valamit nem mondanak el nekik, az űrt pedig a saját fantáziájukkal töltik ki – amivel senki nem jár jól. A HVG Extra Pszichológia Szalon legutóbbi kerekasztal-beszélgetésén Szél Dávid pszichológus arra kereste a választ, honnan erednek a tabuk, és hogyan oldhatjuk fel őket.
Bár a genetika jelentősen befolyásolja a boldogságra való hajlamunkat, mégsem gátolhat minket abban, hogy életünk minden területét teljes átéléssel, örömmel tapasztaljuk meg. A Lelked rajta! podcast-sorozat második részében a boldogság elérésének receptjét tárja elénk Nagy Henriett klinikai szakpszichológus.
„Nincsenek titkaink egymás előtt” – a kutatások nem ezt mutatják.
Döntéseinket, cselekedeteinket gondolkodási csapdák tucatjai befolyásolják, észrevétlenül, nap mint nap. Ha tisztában vagyunk velük, és megtanuljuk őket felismerni a saját életünkben, nehezebb lesz megvezetni minket.
Megjelent a Férfiak gyermek nélkül című könyv, amelynek bemutatóján a szerző és a meghívott szakértők többek között arra keresték a válaszokat, hogy a férfiak miért beszélnek nehezebben a gyermektelenségről, illetve miért nem igaz, hogy ők a „sírba viszik magukkal” a megtermékenyítő-képességüket.
Kínos beszélgetések, netán viták, sőt összeveszések. Miért történik mindez? Hogyan lehet elkerülni? És elkerüljük-e egyáltalán? Nógrádi Csilla pszichológus írása.
Az átverésnek, intrikának, hazugságnak, füllentésnek, fondorlatnak, félrevezetésnek és manipulációnak szinte végtelen formája és motívuma van. De miért csináljuk ezt egymással?
Ráadásul nemcsak a nyelvtől, hanem a kulturális identitástól is függhet a fájdalomérzetünk.
Epres Panni Lelked rajta! című, új podcast-sorozata segít megismerni önmagunkat és a környezetünket. Az első részben Orvos-Tóth Noémi pszichológus segít felismerni és megérteni a narcisztikus személyiségzavart.
Nem vagyunk könnyű helyzetben, ha fel akarjuk venni a kesztyűt a szorongásunkkal: még ki sem jöttünk a pandémiából, máris egy háborús helyzetbe csöppentünk. A HVG Extra Pszichológia Szalon vendége Dr. Belső Nóra volt, akinek Félelem, szorongás, pánik – Hogyan találjuk meg a kiutat? című új kötete sajnos nem is lehetne aktuálisabb.
Ezekben a hetekben sajnos különösen aktuálissá válik és sokáig velünk marad a poszttraumás stressz szindróma jelensége, de mi is ez a viszonylag későn felfedezett állapot? És miért érintheti azokat is, akik tanúk és támogatók? Füredi Éva, a Psziché Műhely krízisintervencióval foglalkozó mentálhigiénés szakemberének írása.
A március 29-i HVG Extra Pszichológia Szalonban megosztó kérdésekről beszélgetünk Szél Dávid pszichológussal.
„Tudatos gyermektelenként néha fekete báránynak érzem magam. Ellenállóknak látnak bennünket, akik nem azt teszik, amit mások elvárnak” – meséli a 34 éves Márk Tanács Eszter Férfiak gyermek nélkül című könyvében, amelyben 16 férfi életéről olvashatunk. Ismerjük meg Márk történetét.
Pandémiából háborús helyzetbe csöppentünk. A következő ingyenes, online HVG Extra Pszichológia Szalonban többek között a megküzdésről és arról beszélgetünk, milyen tudattalan érzéseket aktivál bennünk ez az állapot.